otellerdiyari.com
Ara
Tesis Kayıt

Assos Çanakkale

  • 06.05.2022
  • 264

Assos (Behramkale) Çanakkale`nin 87 km. güneyindeki Ayvacık ilçesine bağlı küçük bir köydür. En önemli özelliklerinden biri yerleşimin antik çağlardan beri devam ediyor olması. Günümüzde Babakale`den Küçükkuyu`ya kadar uzanan bölge Assos adıyla anılıyor.

Assos’da bulunan arkeolojik kalıntılar, Tunç Çağı’nda (M:Ö.3000-1200) burada yaşayanların olduğu yönünde kanaat uyandırmıştır. Homeros, Tiria’nın güneyinde Leleglerin yaşadığını, bunların Troia Savaşı’nda bölgede denizcilik ve korsanlık yaptıklarını belirtmiştir.

Roma döneminde Assos büyük gelişim göstermiştir. Assos’u ziyaret eden St.Paul ve St.Lukos, kentin Hıristiyanlığı kabul etmesinde etkili olmuştur. Anadolu’da Hıristiyanlığı en erken kabul eden kentler arasında Assos’da yer almıştır.

Haçlı Seferleri sırasında Federik Barbarossa Çanakkale Boğazı’nı geçtikten sonra Assos ve çevresini tahrip etmişlerdir. 4.Haçlı Seferinde de İmparator Balwin’in kardeşi Hendi de Hainault kenti ele geçirmiş ve bundan sonra Assos 20 yıl Frankların yönetiminde kalmıştır.

Bizanslı komutan  Makhron  Yönetimindeki  Assos, 14.yy başlarında Osmanlılar tarafından ele geçirilir.

Assos` da hayvancılık, meyva, şarap ve zeytincilik geçim kaynağı olmuştur. Assos çevresinde kenti besleyecek verimli toprakların olmaması bunda büyük etkendir. Bunun dışında demir ve gümüşü işlemişlerdir. Nitekim akropolün doğu yamaçlarında demir cevheri bulunmuştur. Liman hizmetleri, gümrük bir başka gelir kaynakları idi.

Behramkale köyü, Assos Antik Kenti`nin 4 km. uzunluğundaki surları içinde bulunuyor. Köyün en tepesinde, 238 metre yükseklikte bulunan Athena Tapınağı, M.Ö. 6. yy`da dor tarzında inşa edilmiş özel bir tapınak. Bölgede arkeolojik kazı çalışmalarına 1981`de başlanmış ve hala devam ediyor. Antik surların içinde tapınak dışında nekrapol, amfi tiyatro, agora gibi alanlar ortaya çıkarılmış bulunuyor. 80`li yıllarda sit alanı ilan edilen köyde yapılaşma durunca surların dışına yeni bir mahalle kurulmuş.

Kelimeler : çanakkale , ankara , antalya , alanya ,

Location for : Listing Title